Ana SayfaBlogBorçka'da Gençlik Tiyatro Buluşması: 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısı sahne alacak

Bunları da beğenebilirsin!

Borçka’da Gençlik Tiyatro Buluşması: 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısı sahne alacak

Artvin’in Borçka Belediyesi tarafından organize edilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen etkinliğe 10 ülkeden gelen 60 tiyatro sanatçısı, 1 hafta boyunca farklı oyunlarını sahneleyecek.

Tiyatro salonu olmayan ilçede sokaklar, caddeler, park ve bahçelerde 25 farklı oyun Borçka halkıyla buluşacak.

“Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşmasına” kortejle başlayan programa kostümleriyle katılan 10 ülkeden 60 tiyatro sanatçısı horonlarla karşılanırken, ilçenin sokakları farklı kültürlerin yer aldığı dans ve müziklerle yankılandı.

“BENZER SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ”
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, bir hayalini gerçekleştiriyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Etkinliklerin hafta boyunca ilçeye sosyal ve kültürel bir hareketlilik kazandıracağını kaydeden Orhan, benzer sosyal kültürel etkinlikleri artırarak sürdüreceklerini kaydetti.

Borçka’da sineme ve tiyatro sahnesi olmadığı için ilçeye bir kültür merkezi kazandırmayı amaçladıklarını belirten Orhan, “Bu etkinliğin buna öncülük etmesini umut ediyorum. 10 ülkeden 25’i yabancı 60 tiyatro sanatçını ilçemizde ağırlayacağız” dedi.

“ETKİNLİKLERİMİZ BORÇKA’NIN HER CADDESİNDE SANATSEVERLERLE BULUŞACAK”
Etkinliğin yapılmasında Danimarka’dan gelen “The Commedia Scoll” tiyatro topluluğunun hocalarının kendilerine ciddi bir katkı sunduğunu belirten Ercan Orhan, “Onlarla birlikte çalışmaları birlikte organize ediyoruz. Borçka için farklı bir deneyim. Yurt dışından sanatçıların gelmesi burada etkinlik yapması bizim için merak uyandırıcı bir şey. İnşallah Borçka kültürel etkinliklerin başkenti olur” diye konuştu.

Etkinlikler kapsamında tiyatro gösterimlerinin yanı sıra söyleşilerin de olacağını kaydeden Başkan Orhan, “Etkinliklerimiz Borçka’nın her caddesi, sokağı ve okullarında sanatseverlerle buluşacak” diye konuştu.

“TEMEL AMACIMIZ BORÇKA’DA YARINLARI OLUŞTURABİLMEK”
Proje Organizatörü Yasin Yürekli ise, şu ifadeleri kullandı: “Hem Danimarka’nın hem Türkiye’nin içinde yer aldığı bir buluşma gerçekleşiyor. Bir hafta boyunca çok fazla atölye olacak. Dünyanın farklı yerlerinden gösteriler olacak. Kukla gösterisi, akrobasi gösterisi, Türkiye’nin birçok yerinden gelen oyunlar olacak.

Çocuk yaş grubuna gençlere yetişkinlere tiyatro özelinde ve dans özelinde atölyeler olacak. Temel amacımız Borçka’da yarınları oluşturabilecek Borçka’ya katkı sağlayabilecek. Sosyal kültürel hayatı etki edebilecek bir karşılaşma yaşamak. Burada olduğumuz için böyle bir şeyin parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”

Proje kapsamında hafta boyunca “Bir Kadın Uyanıyor”, “Kısaca Clara”, “Hop Hop”,” Şatonun Altında”, “Meddah” gibi yerli ve yabancı 25 farklı tiyatro oyununu sanatseverlerle buluşturacak.

Son Gönderiler