Ana SayfaYayınKarçal DergisiKarçal Dergisi İkinci Sayı Editörlerden

Bunları da beğenebilirsin!

Karçal Dergisi İkinci Sayı Editörlerden

Karçal Dergisi’nin ikinci sayısı ile herkese yeniden merhaba. Geçen altı aylık süreçte gerek Artvin’de gerekse Artvin dışında yaşayan okurlarımızdan bir hayli olumlu dönütler aldık. Bu ise dergimizin ikinci sayısını oluşturmak için bizlere beklediğimizden çok katkı sağladı. 

Karçal Dergisi ilk sayıda Artvin’in coğrafi, kültürel, tarihi özellikleri hakkındaki konuları ile bu alanlarda büyük bir yazın eksikliği olduğunu ortaya koydu. Farklı disiplinlerdeki konular ile kentimiz hakkında daha ayrıntılı yazılara yer vermek gayretimizi Artvin’i öğreniyor, anlıyor ve anlatıyoruz şeklinde ifade etmek doğru olacaktır. Böylece, gelecek kuşaklara bir miras bırakıyor; bilim dünyası ve literatüre katkı sunuyoruz. Doğamızı fotoğraf makinesi objektifinin aldığı şekliyle değil; kültür, doğa, ekonomik ilişkilerle bağ kurarak ele alıyoruz.

İkinci sayıda kaleme alınan yazılar, dergimizin perspektifini geliştirdi ve içeriğini zenginleştirdi. Bu sayıda yöremizdeki bir ağacı tanıtıp bitki örtüsünün öneminden, buna dair fikirlerden bahsettik. Alternatif buzul turizmi önerisini sunduk. Kültürel çeşitliliği, tarihsel hafızası zengin ilimizin bir kent müzesi ihtiyacını dile getirdik. Bunun yanında çevre sorunları üzerine eleştiri yaptık ve çözüm önerileri sunduk. Artvin tarihine muhacirlikten ve yakın zamanda birçok köyü ve merkez ilçesi yeni bir alana taşınacak olan Yusufeli’nin geçmişteki demografisini inceledik. Artvin’deki boğa güreşlerinin mitolojik, tarihi yönlerini, günümüzdeki durum ve önemini konu edindik. Ayrıca, Çoruh’un esin kaynağı olduğu bir kitabın hikâyesine, kadın dayanışması ve emeğinin ürünü olan bir dergi ve “söyleşi”ye yer verdik.

Karçal Dergisi’ne ilgi duyan ve onu destekleyen okurlarımıza, dergimizin ortaya çıkması için emek veren bütün çalışma arkadaşlarımıza ve Borçka Belediye Başkanı Sayın Ercan Orhan’a teşekkür ediyoruz. Yeni sayıda tekrar buluşmak dileğiyle.

Elif SARAÇ – Leman ALBAYRAK

Son Gönderiler