Ana SayfaBlogTiyatro Salonu Olmayan Şehirde Tiyatro Festivali: “Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması”

Bunları da beğenebilirsin!

Tiyatro Salonu Olmayan Şehirde Tiyatro Festivali: “Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması”

TİYATRO SALONU OLMAYAN ŞEHRİN, TİYATRO BULUŞMASI BAŞLIYOR

Borçka Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması 15-22 Mayıs tarihlerinde perdelerini açıyor.

Organizasyon kapsamında 60 tiyatro sanatçısı. 25 tiyatro oyunu, 15 tiyatro atölyesi ve birçok söyleşi gerçekleştirilecek. 10 farklı ülkeden sanatçının ağırlanacağı tiyatro buluşmasında; çocuk, gençlik ve yetişkin oyunları, her yaşa uygun atölyeler ve tiyatro üzerine konuşmalarla dolu bir hafta sanatseverlerle buluşacak.

BORÇKA’NIN TİYATRO SALONU YOK 

Tiyatro salonu olmayan Borçka’da, uluslararası düzeyde tiyatro buluşmaları düzenleme amaçlarını açıklayan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan: “Evet Borçkamızda tiyatro salonu yok. Bizler bir adım attık, çocuklarımız ve gençlerimiz için bir adım attık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Borçka’nın kültür ve sanat kenti olması için birçok etkinlik düzenledik. Son olarak da kentimizin aslında her alanını tiyatro sahnesine döndürdük. Okul bahçelerini, sokakları, köprüleri… Aklınıza gelebilecek neresi varsa bir tiyatro oyunuyla karşılaşabilirsiniz. İlk defa Borçka’da böyle bir etkinlik yapılıyor. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sanatın birleştirici gününe daima inandım, bu etkinlik sonrasında da Borçkamıza yakışan bir kültür merkezini hep birlikte hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

TİYATRO BULUŞMASINA KİTAP GÜNLERİ DE EŞLİK EDECEK

Tiyatro buluşmasının olacağı 15-22 Mayıs tarihlerinde bir yandan da Borçka Kitap Günleri düzenlenecek. Kitap günleri kapsamında birçok şair, yazar ve gazeteci söyleşi ve imza günleri gerçekleştirecek.

TİYATRO BULUŞMASINA ÇAĞRI

“Sanatın gücüne inandığımız için tüm belediye çalışanları ve tüm Borçkalılar bu organizasyonu sahiplendi. Öğretmenlerimiz, aileler, esnafımız ve sayısız adsız kahramanla bu hayali gerçek yapacağız” denilerek halka çağrı yapılan Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması’nın tanıtım metni şöyle:

15-22 Mayıs tarihleri arasında tiyatro dolu bir hafta geçirmek için Borçka da buluşalım.

60 tiyatro sanatçısı Mayıs ayında Borçka’da olacak. 25 tiyatro oyunu, 15 tiyatro atölyesi ve bir çok söyleşi gerçekleştirilecek. 10 farklı ülkeden sanatçıyı ağırlayacağız. Çocuk, gençlik ve yetişkin oyunları, her yaşa uygun atölyeler ve tiyatro üzerine konuşmalarla dolu bir hafta bizi bekliyor. 

Borçka’da daha önce böyle bir organizasyon yapılmadı. İlçemizde bir tiyatro salonu bile yok ama bizim çağrımıza kulak veren, bu organizasyonun içerisinde olmak isteyen, yerli-yabancı sanatçılarla birlikte tiyatronun, müziğin, dansın iç içe geçtiği; soluk almak isteyenlerin kitap fuarına uğrayıp kelimelerle buluştuğu benzersiz bir kültür haftası yaşanacak. 

Tiyatronun yapıcı, onarıcı, eğitici yönünü öncelikli olarak gençlerimize, çocuklarımıza sunmak istiyoruz. Bu bağlamda hedef kitlemizi öncelikli olarak onlar. 

En büyük hayalimiz ilçemize kültür-sanat merkezi kazandırmak. Tüm Borçkalılara hitap edecek bir sanat kompleksini hayata geçirmek için yola çıktık. Bu zamana kadar çeşitli tiyatro oyunları, konserler, atölye çalışmaları, halk oyunları gösterileri düzenledik. Bu etkinlikleri ya okulların salonlarında ya da açık havaya kurduğumuz sahnelerde gerçekleştirdik. Bizim gayemiz bu tip sanat çalışmalarının bir çatısı olması. Hayal ettiğimiz merkezin içinde tiyatro sahnesi, konferans, çalışma, salonları, kütüphane yer almakta.

Borçkalıların sanat için gideceği bir mekanı olmasını istiyoruz. Sponsor arayışımız devam ediyor. Kendi öz imkanlarımızla böyle bir yapıyı gerçekleştirmemiz mümkün değil. Sesimizi daha fazla duyurmak, ilçemizdeki sanata olan ilgiyi göz önüne koymak için bu organizasyonu çok önemsiyoruz. Sanatın onarıcı ve besleyici gücünü göstermek istiyoruz. Bunun için bu kültür merkezi bizim için çok önemli. 

Türkiye ve dünyada önemli çalışmalar yapmış sanatçıları ağırlıyoruz. Danimarka’nın en köklü fiziksel tiyatro okulu olan The Commedia School’un değerli eğitmenlerini ağırlayacağız. Bize hem atölyeleriyle hem de oyunlarıyla eşlik edecekler. Bunun yanında İtalya, İspanya, gibi önemli Avrupa kentlerinden misafirlerimiz olacak. İstanbul ve Ankara’nın aranan oyun ve grupları davetimize memnuniyetle karşılık verdi. Bu çok önemli bir şey. Sanatsal olarak ağırlığı olan tiyatro gruplarını aramızda görmek gerçekten bir başarı. Farklı tiyatro türlerini ilçemize getirmek için bir hayli çaba harcadık. Komedya, dram, gençlik oyunu, çocuk oyunu, clown gösterileri, fiziksel tiyatro örnekleri, sokak tiyatrosu, dans gösterileri, klasik metinler, çağdaş metinler, uyarlamalardan oluşan geniş bir yelpaze oluşturabildik.

Bu çeşitlilik tiyatroya hiç gitmemiş ilçe insanı için önemliydi. “Tiyatro nedir?” in cevabı olarak akıllarda bir fikir uyandırmak istedik. O yüzden oyunlarımızı olabildiğince geniş tuttuk. Shakespear de bizimle, Latife Tekin de, Modern Meddahlar da aramızda, clownlar da… Mayıs ayı Borçka da şaşırmak için güzel bir zaman olacak çünkü yolda yürürken aniden karşınıza bir clown çıkabilir. Belki bir diğeri berberde tıraş olurken yanınızda belirebilir. Bu deneyim hayatında hiç tiyatroya gitmemiş kişiler için çok özel olacak. 

Çocuklar için oyunlar, masal atölyesi, kukla atölyesi, yaratıcı yazarlık atölyesi olacak. Gençler için oyunlar, doğaçlama atölyesi, ses atölyesi, ses-konuşma atölyesi, olacak. Yetişkinler için dramaturgi atölyesi, fiziksel tiyatro atölyesi, çeşitli oyunculuk atölyesi olacak. Her oyun sonunda ve de misafir sanatçıların belirlediği başlıklarda Borçka halkıyla söyleşiler gerçekleştirecek.

Bu kültür buluşması için de bir süredir çalışmalarına devam eden Borçka Gençlik Tiyatrosu ve Borçka Yetişkin Tiyatrosu hazırlıklarına son sürat devam ediyor. Programımızın kapanış oyunu Borçka Gençlik Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Romeo ve Juliet olacak. Gençler sahneye çıkacağı için, bizler onları izleyeceğimiz için çok heyecanlıyız. 

Gerçekleştireceğimiz bu uluslararası organizasyonda gençlerin yurt dışı ekiplerindeki sanatçılarla iletişim kurma, deneyim paylaşma fırsatları olacak. Kültür paylaşımı sanat üzerinden sağlanacak. Bugünün genç bireyleri yarının oyun kurucuları olarak çıkacak karşımıza. 

Sanatın gücüne inandığımız için tüm belediye çalışanları ve tüm Borçkalılar bu organizasyonu sahiplendi. Öğretmenlerimiz, aileler, esnafımız ve sayısız adsız kahramanla bu hayali gerçek yapacağız. 

Mayıs ayında Borçka da buluşalım. 

Son Gönderiler